باور غلطی که جان کودکان را به خطر می‌اندازد

باور غلطی که جان کودکان را به خطر می‌اندازد

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، در روزهای ابتدایی همه‌گیری ویروس کرونا، اخبار نادرستی از عدم ابتلای کودکان زیر ۱۸ سال به ویروس کووید ۱۹ دهان به دهان شد. پس از مدتی اطلاعات غلط دیگری منتشر شد؛ اینکه کودکان در برابر این بیماری مصون هستند و فقط می‌توانند ناقل ویروس کووید ۱۹ باشند. اما افزایش میزان ابتلای کودکان و حتی مرگ و میر بین آنها، زنگ خطری جدی برای خانواده‌ها بود تا بیشتر مراقب کودکان خود در این دوران باشند.

۱۵ درصد مبتلایان کودک هستند

تحقیقات بسیار زیادی در سراسر جهان از سوی پژوهشگران در خصوص چگونگی عملکرد کووید ۱۹ بر کودکان در حال انجام است.

تمام این تحقیقات بر احتمال ابتلای کودکان به این ویروس تایید می‌کنند البته آمار و نشانه‌ها بیانگر این موضوع هستند که کودکان نسبت به بزرگسالان با درصد کمتری در مواجهه با این ویروس هستند.

بررسی‌های انجام شده در چین، ایتالیا و آمریکا نشان می‌دهد حدود ۲ درصد از کودکان درگیر ویروس کرونا شده‌اند اما همین آمار نیز به اندازه کافی باید ما را نسبت به حفظ جان کودکان حساس کند چه برسد به زمانی که مسئولان از آماری نگران‌کننده از ابتلای کودکان به کرونا خبر دهند. به گفته محمدرضا محبوب فر، عضو کمیته کشوری پیشگیری از کرونا به نقل از خراسان، حدود ۱۵ درصد موارد مبتلایان و ۳ درصد فوتی‌های ویروس کرونا اکنون مربوط به کودکان ۳ تا ۹ سال و ۹ تا ۱۶ سال است و یک درصد فوتی‌ها نیز نوزادان تا کودکان ۳ ساله هستند.

جان کودکان ارزش دارد

اگرچه کودکان به اندازه بزرگسالان دچار بیماری نمی‌شوند اما همه کودکان قادر به دریافت ویروس و ابتلا به آن هستند. درست است که تعداد کمی از کودکان مبتلا به کووید ۱۹، بیماری شدید را تجربه کنند اما این به معنی صفر بودن آمار کودکان با بیماری شدید یا مرگ و میر ناشی از بیماری نیست.

این موضوع زمانی اهمیت دو چندان پیدا می‌کند که بدانیم بسیاری از خانواده‌های کودکان بستری شده به علت ابتلا به کووید ۱۹، با آزمایش‌های انجام شده در بیمارستان متوجه بیماری زمینه‌ای در کودک خود می‌شوند.

چرا که بسیاری از بیماری‌های زمینه‌ای در سنین پایین در افراد ظهور و بروزی ندارد. کودکانی که به بیماری قلبی مادرزادی دچارند، مشکل ژنتیکی، سیستم عصبی یا متابولیسم دارند، مانند بزرگشالان در معرض خطر جدی بیماری کووید ۱۹ هستند.

وقتی کودکان ناقلان خاموش می‌شوند

آمار و ارقام‌ها از سوی مسئولان در ایران نشان می‌دهد که حدود ۱۵ درصد از مبتلان را کودکان تشکیل می‌دهند. بسیاری از این آمار مربوط به کودکانی است که علائم بارزی از ویروس را در بدن خود داشته‌اند اما قرار نیست کووید ۱۹ در همه موارد نشانه‌ای از خود در بدن کودک بروز دهد. بسیاری از کودکان ممکن است ویروس کرونا داشته باشند اما علائمی از خود نشان ندهند.

مطالعه بر روی ۱۷۱ کودک مبتلا به کووید ۱۹ در چین بین اواخر ژانویه و فوریه نشان داده است که ۲۷ کودک، یا نزدیک به ۱۶درصد، هیچ علائمی از عفونت نداشته‌اند. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که ممکن است ویروسی که باعث کووید ۱۹ می‌شود توسط کودکان و همچنین بزرگسالانی که هیچ علائمی از ویروس را ندارند، گسترش یابد.

چرا کودکان نسبت به کووید ۱۹ واکنش متفاوت نشان می‌دهند؟

هنوز پاسخ مشخصی وجود ندارد. برخی از متخصصان معتقدند که کودکان ممکن است به شدت تحت تأثیر کووید ۱۹ قرار نگیرند زیرا کودکان اغلب دچار سرماخوردگی می‌شوند و ممکن است آنتی بادی‌هایی داشته باشند که از آنها در برابر کووید ۱۹ محافظت می‌کنند.

همچنین ممکن است که برخورد سیستم ایمنی کودکان با ویروس متفاوت از سیستم ایمنی بزرگسالان باشد. به نظر می‌رسد سیستم ایمنی بدن برخی از بزرگسالان بیمار بیش از حد به ویروس واکنش نشان می‌دهد و باعث آسیب بیشتر به بدن آنها می‌شود. این مسئله ممکن است در کودکان کمتر اتفاق بیفتد.

علائم کرونا در کودکان

درست است که کودکان و بزرگسالان علائم مشابهی از کووید ۱۹ را تجربه می‌کنند، اما به طور معمول ویروس کرونا در کودکان با شدت کمتری نمایان می‌شود. اکثر کودکان مبتلا در مدت یک یا دو هفته بهبود می‌یابند. علائم آنها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

تب

آبریزش بینی

سرفه

خستگی

دردهای عضلانی

استفراغ

اسهال

اگر فرزند شما علائم کووید ۱۹ را دارد، با مراکز اورژانس تماس بگیرید و از آنها راهنمایی بخوهید. اکثر کودکان در این شرایط نیازی به بستری شدن در بیمارستان را ندارند و فقط باید در خانه و به دور از دیگران نگهداری شوند. در صورت امکان، از فرزندتان بخواهید که از یک اتاق خواب و حمام جداگانه از اعضای خانواده استفاده کند و به توصیه‌های پزشکی توجه ویژه داشته باشید.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *