برخورددهنده هادرونی بزرگ سرن پس از دو سال خاموشی به کار افتاد

برخورددهنده هادرونی بزرگ سرن پس از دو سال خاموشی به کار افتاد

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیجیاتو. فعالیت‌های برخورددهنده هادرونی بزرگ (LHC) دی ماه ۹۷ به منظور ارتقاء سیستم‌ها متوقف شد. این برخورددهنده پس از ارتقاء کامل سال ۲۰۲۶ روشن خواهد شد و با هفت برابر قدرت بیشتر قادر به جمع آوری حدوداً ده برابر داده بیشتر نسبت به قبل خواهد بود.

حال اولین مرحله آپگرید این برخورددهنده آغاز به کار کرده است. شتاب دهنده ذره‌ای جدید این سیستم به نام Linac 4 طی هفته‌های اخیر با موفقیت نصب و آزمایش شد. این دستگاه جایگزین شتابه دهنده ذره ای قبلی به نام Linac 2 می‌شود که به مدت ۴۰ سال در آزمایشگاه سرن (CERN) فعالیت می‌کرد.

مدل جدید بسیار پرقدرت است و ذرات را با حداکثر انرژی ۱۶۰ مگاالکترون ولت (MeV) به بوستر PS تزریق می‌کند که نسبت به Linac 2 (۵۰ مگا الکترون ولت) پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است. پس از تقویت، انرژی اشعه‌ها به ۲ گیگاالکترون ولت (GeV) می‌رسد که باز هم نسبت به توانایی Linac 2 (۱.۴ گیگاالکترون ولت) افزایش داشته است.

Linac 4 ماه جاری میلادی با شتاب کامل اشعه‌های کم انرژی یون‌های منفی هیدروژن آزمایش شد و قرار است اولین اشعه اواسط آذر ماه امسال به بوستر PS تزریق شود. آزمایش ارسال اولین اشعه‌ها به LHC در سپتامبر ۲۰۲۱ انجام خواهد شد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *