بولتون:رهبر کره شمالی به حرف‌های ترامپ و نشان دادن نامه‌های او رسانه‌ها به شدت خندیده است

بولتون:رهبر کره شمالی به حرف‌های ترامپ و نشان دادن نامه‌های او رسانه‌ها به شدت خندیده است

[ad_1]

خبرگزاری فرانسه، جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق دولت فعلی آمریکا در مصاحبه‌ای با خبرنگار ای بی سی نیوز در پاسخ به این که آیا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا واقعا فکر می‌کند کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی عاشق اوست؟ پاسخ داد که هیچ توضیحی در این باره ندارد.

بولتون گفت: من فکر می‌کنم کیم جونگ اون به این صحبت به شدت خندیده است. نامه‌هایی که رئیس‌جمهور به مطبوعات نشان داده توسط یک کارمند دفتر تبلیغات سیاسی وابسته به حزب کارگران کره شمالی نوشته شده‌اند.

وی ادامه داد: و رئیس جمهور آمریکا به آنها به چشم سند و مدرک دوستی عمیقشان نگاه کرده است.

بولتون همچنین در کتاب خود نوشته است: دونالد ترامپ مایل به پیوستن رئیس جمهور کره جنوبی به سومین دیدار او با رهبر کره شمالی در ژوئن ۲۰۱۹ در پانمونجوم نبوده است اما به اصرار رهبر کره جنوبی با آن موافقت کرده است.

بولتون در کتابش تحت عنوان نام “اتاقی که در  آن اتفاق افتاد” نوشته است: مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی ۱۱ آوریل ۲۰۱۹ به واشنگتن آمد تا درباره تبعات نشست شکست خورده ترامپ و کیم جونگ اون در دو ماه قبل از آن تاریخ در شهر هانوی بحث کند.

طبق گفته بولتون مون پیشنهاد داده ترامپ و کیم در پانمونجوم یا یک کشتی نیروی دریایی آمریکا دیدار کنند زیرا خواهان یک اتفاق دراماتیک برای نیروبخشیدن به چیزی بود که به زعم وی می‌توانست “نشست قرن” باشد.

با این حال به نوشته بولتون ترامپ خوشبختانه منولوگ او را قطع کرد زیرا به نظر می‌رسید که کم کم به خواب می‌رود و گفت از بابت ایده‌های مون جائه این متشکر است اما تمایل  او بر این است که نشست بعدی به یک توافق عملی برسد. ترامپ تاکید کرد: یک بار دیدار بدون توافق مشکلی نیست اما کسی نمی‌خواهد دو بار نشست شکست بخورد.

به ادعای بولتون مون بیشتر نگران شکل دیدار بود تا محتوای آن اما آنچه برایش بسیار مهم بود و بر آن تاکید فراوان داشت این بود که در دیدار کیم و ترامپ باشد. ترامپ اما تاکید داشت باید قبل از هر نشست دیگری توافقی در جهت لغو برنامه‌های هسته‌ای کره شمالی صورت گیرد.

دو ماه بعد ترامپ سرگرم بررسی ایده دیدار با اون در منطقه غیرنظامی شده میان دو کره بود. او در حالیکه سرگرم نشست گروه 20 در ژاپن بود در توییتی از رهبر کره شمالی برای این دیدار دعوت کرد .

او نوشت: ترامپ نمی‌خواست مون چندان در آن حوالی باشد اما مون مصمم به حضور بود و می‌خواست در صورت امکان این دیدار سه جانبه باشد. من فکر می‌کردم با این اصرار همه چیز خراب شود چون مشخص بود که اون نمی خواست این آنجا باشد. 

این سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی در گفت‌وگو با ای‌بی‌سی نیوز  به بسیاری از موضوعات اصلی که در کتابش آمده است، شامل نزدیکی ترامپ به رهبران خوکامه شامل کیم جونگ اون،‌ رهبر کره‌شمالی پرداخت و گفت روابط به رغم سخنان رئیس‌جمهوری آمریکا تهدیدآمیزتر شده است.

جان بولتون گفت: این ایده که –همین چاپلوسی- سطحی از تعریف‌ها از این دیکتاتور بی‌رحم می‌تواند او را متقاعد کند که با دونالد ترامپ توافق کند، از نظر من هم شدیدا ساده‌لوحانه و هم خطرناک بود. تهدید کره‌شمالی امروز قطعا بزرگتر است. زیرا در حالیکه تمام این فرصت‌های عکاسی به وجود می‌آمد، قطعا هیچ تردیدی وجود ندارد که کار کره‌شمالی روی برنامه‌های موشک بالستیک و برنامه‌های هسته‌ای ادامه داشت. این یکی از سری‌ترین جوامع روی کره زمین است.  

بولتون افزود: باور ندارم که کره‌شمالی حتی یک ذره هم طی این دو سال مذاکرات، برنامه‌هایش را کند کرده باشد. پس درست مانند هشت سال ریاست اوباما، ما دو یا سه سال دیگر را هم از دست دادیم و قابلیت‌های کره‌شمالی و دیگر دولت‌های سرکش همچنان رو به پیشرفت است.

 این مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در کتابش نوشته است، کیم جونگ اون می‌تواند ترامپ را کنترل کند. بولتون درباره اختلاف‌نظرهایش با رویکرد ترامپ در قبال کره‌شمالی قبل، حین و بعد از نشست سنگاپور با کیم نوشته است؛ نشستی که بولتون امید داشت پیش از برگزاری “نابود شود” و آن را با دلجویی آلمان نازی مقایسه کرد و حتی از وینستون چرچیل هم نقل قولی آورد.

 بولتون نوشت: تمام این حرکات دیپلماتیک کار کره‌جنوبی بود. بیشتر به به دستور کار “اتحاد” آن مرتبط بود تا اینکه استراتژی جدی از طرف کیم یا ما باشد.

 با وجود مخالفت‌های مشاورانش، بولتون نوشت که “ترامپ ناراضی بود که این نشست به هر قیمتی برگزار شود.” بولتون بعدا نوشت که کیم و ترامپ در نشست سنگاپور، همانطور که با تملق از یکدیگر حرف می‌زدند، “خو گرفتند.”

بولتون نوشت، زمانی که ترامپ به کیم گفت که تایید سنا روی هر نوع توافق هسته‌ای را خواهد گرفت، مایک پامپئو یادداشتی برای بولتون فرستاد با این مضمون “مزخرف می‌گوید.” بولتون می‌گوید که پامپئو به ترامپ اشاره داشت نه کیم جونگ اون.

312 310

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *