تخم مرغ همچنان گران فروخته می‌شود (+عکس)

تخم مرغ همچنان گران فروخته می‌شود (+عکس)

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان هشتم مهر امسال بود که دبیر ستاد تنظیم بازار از نرخ مصوب تخم مرغ خبر داد. خبری که بعد از بسیاری از کشمکش ها بر سر نرخ تخم مرغ و گرانفروشی این محصول اتفاق افتاده بود. نابسامانی که همچنان ادامه دارد.

این روز‌ها افزایش قیمت‌ها تاثیر منفی زیادی در جو روانی جامعه گذاشته و برخی اقشار جامعه با حداقل اقلام خوراکی روزمرگی خود را سر می‌کنند.

همچنین تخم مرغ نیز از مهم‌ترین اقلام خوراکی یک خانوار ایرانی محسوب می‌شود که طی یک ماه گذشته، چند مرحله قیمت مصوب آن از سوی وزارت جهاد کشاورزی و معاونت‌های مرتبط وزارت صمت افزایش پیدا کرده این در حالی است که تخم مرغ ۱.۷ درصد در سبد هزینه های خانوار سهم دارد.

اما افزایش قیمت مصوب تخم مرغ تمام ماجرا نیست، مشکل بزرگ‌تر اینجاست که واحد‌های عمده فروشی و خرده فروشی تخم مرغ از این قیمت‌های مصوب پیروی نمی‌کنند. حدود دو ماه گذشته یعنی قبل از اولین افزایش مصوب قیمت تخم مرغ، فروشندگان به صورت خود جوش اقدام به افزایش قیمت این کالا کردند. فروشندگان معتقد بودند هزینه‌های تولید افزایش یافته و تولیدکننده‌ها کالا را خارج از نرخ مصوب به دست ما می‌رسانند.

به این ترتیب نهاد‌های قیمت گذاری چند مرحله تصمیم به افزایش قیمت‌ها گرفتند که نهایتا قیمت هر شانه تخم مرغ از ۲۲ هزار به ۳۱ هزار تومان و هر کیلو به ۱۴ هزارو ۵۰۰ تومان افزایش یافت.

پیش از افزایش قیمت ها، هر شانه تخم مرغ تا ۴۵ هزار تومان نیز در برخی واحد‌های شمال شهر فروخته می‌شد، اما با تعیین نرخ جدید و افزایش کنترل‌ها این تخلف‌ها کاهش یافت، اما هنوز برخی از واحد‌ها از نرخ مصوب پیروی نمی‌کنند و تا ۳۵ هزار تومان در ازای هر شانه عرضه می‌کنند.

کمبود نهاده دلیل افزایش قیمت تخم مرغ

ناصر نبی پور، مدیر عامل اتحادیه مرغ تخم گذار گفت‌: تولید تخم مرغ نسبت اوایل سال ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش یافته که تنها دلیل آن کمبود و افزایش قیمت نهاده‌های دامی است.

وی افزود: تولیدکننده‌ها به سختی نهاده‌های دامی تهیه می‌کنند و در صورت تامین نیز با قیمت‌های سنگین به دستشان می‌رسد که این موضوع نشان دهنده افزایش بی رویه هزینه‌های تولید است.

رییس اتحادیه مرغ تخم گذار تهران بیان کرد: ارتباط بازار نهاده‌های دامی و قیمت تخم مرغ مستقیم است و تا زمانی که این مشکل بزرگ تولیدکننده‌ها از سوی دولت حل نشود، انتظار کاهش قیمت تخم مرغ را نداشته باشیم.

نبی پور ادامه داد: قیمت مصوب فروش هر کیلو تخم مرغ ۱۴ هزارو ۵۰۰ تومان است در صورتی که تولید هر کیلو تخم مرغ برای تولیدکننده ۱۵ هزار تومان تمام می‌شود.

صادارت ارتباطی با افزایش قیمت‌ها نداشت

وی در پایان تصریح کرد: چند وقت گذشته صادرات تخم مرغ با محدودیت شدیدی مواجه شد که این تصمیم در راستای تنظیم بازار و کنترل قیمت ها گرفته شد اما با گذشت چند هفته از این تصمیم اما همچنان مشکلات رفع نشده، که این موضوع به این معنا است که صادرات ارتباطی با افزایش قیمت ها نداشت.

بر این اساس می توان گفت، کاهش تولید و کمبود نهاده های دامی است که به افزایش قیمت تخم مرغ در بازار دامن زده و موجب عرضه این کالا خارج از نرخ های مصوب شده است.

تامین نیاز تولیدکننده ها به نهاده های دامی تنها به دست دولت امکان پذیر است به طوری که نهاده های مورد نیاز را با ارز دولتی وارد و به اندازه کافی بین تولیدکنندگان عرضه کند، همچنین نهادهای نظارتی نیز با رصدهای پیاپی، فعالیت دلالان را در زمینه تامین نهاده ها حذف کند تا این مشکلات در سریع ترین زمان ممکن حل و فصل شود.

تخم مرغ همچنان گران فروخته می‌شود

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *