تست «سرولوژی» معیار تشخیص کرونا نیست

تست «سرولوژی» معیار تشخیص کرونا نیست

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، دکتر قاسم جان بابایی با بیان اینکه از نخستین روزهای تشخیص کرونا در کشور، کمیته علمی با حضور بیش از 40 نفر از اساتید و متخصصان رشته‌های مختلف پزشکی تشکیل شد، اظهار داشت: تا کنون 6 دستورالعمل تشخیص و درمان کرونا در کشور تدوین و ابلاغ شده است. در روزهای اول شیوع کروناویروس در دنیا، سر و صداهای زیادی شد که فلان دارو در درمان کووید19 موثر است اما مطالعاتی در همان کشورهایی که این داروها را توصیه کرده بودند، انجام شد که اثربخشی دارو را زیرسوال برد.

وی افزود: در جلسات کمیته علمی ستاد ملی کرونا که هفتگی برگزار می‌شود، به این نتیجه رسیده‌ایم که در بهبودی بیماران، هیچ چیزی مهم‌تر از مراقبت صحیح نیست و خوشبختانه سطح پزشکی ایران، در دنیا زبانزد است و جامعه پزشکی کشور، بسیار توانمند هستند.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: هنوز هیچ روش قطعی برای درمان کووید 19 وجود ندارد و برای ما، شرح حال، سابقه تماس با بیماران مبتلا و تست‌های مولکولی مبناست و با صراحت می‌گویم که تست سرولوژی یا آنتی‌بادی که ممکن است هزینه‌های هنگفتی برای مردم ایجاد کند، صرفا کاربرد تحقیقاتی و اپیدمیولوژی دارد و تا کنون جایگاه تشخیصی این تست هنوز ثابت نشده است.

جان بابایی تاکید کرد: از همکارانم و مردم تقاضا دارم که اصلا از تست سرولوژی به عنوان معیار تشخیصی استفاده نکنند. سابقه تماس با بیماران، علائم بیماری و تست مولکولی، موثرترین روش تشخیص کووید 19 هستند. مبنای کار ما در پروتکل درمانی برای مراقبت در قرنطینه، در افراد پرخطر و همچنین موارد بستری، استفاده از داروی کلروکین است.

وی اضافه کرد: پزشکان می‌توانند از داروهای ضد ویروسی بر اساس پروتکل درمانی کشور، به صورت ترکیبی استفاده کنند و خوشبختانه تمام داروهای ضد ویروس که در پروتکل‌های استاندارد دنیا و ایران وجود دارد، در کشور و بیمارستان‌ها در دسترس قرار دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: ممکن است مردم در فضای مجازی یا برخی سایت‌ها از تبلیغات داروهای چند ده و چند صد میلیون تومانی برای کرونا، مطالبی بخوانند که باید صریح بگویم که اثربخشی این داروها برای درمان کووید 19 اصلا ثابت شده نیست.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *