تلاش آمریکا برای استفاده از قطعنامه ۲۲۳۱ علیه ایران موفقیت‌آمیز نخواهد بود

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز یک‌شنبه در نشستی در مسکو به نام نشست جوانان گفت: متاسفانه آمریکا با بستن درها از توافق هسته‌ای خارج شد. اکنون این موضوع موجب ایجاد بحران در شورای امنیت سازمان ملل می‌شود اما ما به این بحران غلبه خواهیم کرد.
لاوروف در ادامه گفت: تلاش‌ها برای استفاده غیرقانونی از قطعنامه‌ای(۲۲۳۱) که آمریکا خودش از آن تخطی کرده است، موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

 

بر اساس این گزارش، اظهارات لاوروف در پی این مطرح می شود که  آمریکا در پی عدم تصویب پیش‌نویس قطعنامه ای که برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به شورای امنیت ارائه کرده بود، اعلام کرد روند فعال کردن مکانیسم بازگردانی تحریم ها در توافق هسته ای را آغاز کرده و خواستار بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران است.

 

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پیش از این نیز در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی روسیه-۱ گفت که تلاش آمریکا برای بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران ممکن است موجب به بار آمدن یک رسوایی جدی در شورای امنیت شده و در نهایت اعتبار آن را تضعیف کند.

 

 لاوروف در این گفت‌وگو معتقد بود که آمریکا  تلاش خواهد کرد تحریم های بین المللی علیه ایران را بازگرداند.
وی همچنین گفت: ما در حال همکاری با شرکای آمریکایی مان و دیگر اعضای شورای امنیت در نیویورک و در پایتخت‌ها هستیم. می‌دانیم که اکثریت ملت‌ها می دانند این اقدام نادرست است و بازده معکوس در بر دارد. در هر صورت هیچ نتیجه ای نخواهد داشت اما ممکن است در نهایت به یک رسوایی جدی و شکاف در شورای امنیت بیانجامد و در آخر نیز اعتبار آن(شورای امنیت) را تضعیف کند.

 

این دیپلمات ارشد روسی با یادآوری خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، آن را “تصمیمی بد” تلقی کرده و بیان کرد: موضوع این است که یکی از کشورهای عضو توافق هسته‌ای اعلام کرد که دیگر به تعهداتش عمل نخواهد کرد اما در عین حال از دیگران می خواست به توصیه های آن عمل کنند.

 

وزیر امور خارجه روسیه در ادامه اظهار کرد: آن ها اعلام کردند که هیچ کسی نمی تواند زمانی که آمریکا تصمیم بگیرد ایران را به خاطر تخطی از توافقی که آمریکا از آن خارج شده است تنبیه  کند، آن را متوقف کند. به نظر متناقض و ناآزموده می آید اما همین گونه است که هست. آمریکا اعلام کرد که دیگر به تعهداتش یعنی عدم اعمال تحریم های جدید علیه ایران، لغو محدودیت های موجود و اجازه دادن به ایران برای مشارکت کامل در تبادلات تجاری و اقتصادی بین المللی پایبند نخواهد بود. آمریکا گفت آن ها این کار را نخواهند کرد و مانع هر کس دیگری نیز از انجام دادن این کارها در رابطه با ایران خواهد شد.

 

او همچنین به تلاش آمریکا برای “نو سازی” برجام(توافق هسته ای) از جمله از طریق تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران که در ماه اکتبر سال میلادی جاری تاریخ آن به پایان خواهد رسید اشاره کرد.

 

طبق گفته وزیر امور خارجه روسیه، نه روسیه و نه دیگر شرکای برجام هیچ زمینه قانونی، سیاسی یا قانونی برای “تمسخر تصمیم های شورای امنیت و خود شورا به روشی این طور  بی رحمانه نمی بینند”.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه افزود: ما تمام این ها را واضح برای شرکای آمریکایی مان توضیح دادیم. با این وجود، آن ها تصمیم گرفتند قطعنامه ای را ارائه کنند.تنها یک کشور، جمهوری دومنیکن همراه با خود آمریکا در حمایت از آن رای داد. روسیه و چین رای مخالف دادند. دیگر ۱۱ عضو باقی مانده و کشورهای اروپایی رای ممتنع دادند. بنابراین، هیچ نیازی به وتو نبود، چراکه وتو در موقعیتی لازم است که یک قطعنامه ۹ رای مثبت کسب کند. این بار تنها دو رای بود.

 

لاوروف در این راستا بیان کرد: به طور کلی من فکر می کنم که آن ها می دانستند نتیجه چه خواهد بود، اما از قرار معلوم، می‌خواستند این پیام را بدهند که در این باره مصمم هستند و تلاش خواهند کرد از تصویب قطعنامه ای جدید مطمئن شوند.

 

او در ادامه گفت که تلاش آمریکا برای بازگردانی تحریم ها علیه ایران یک نمونه بارز این است که چطور  کشورهای غربی تلاش می‌کنند مفهوم “قوانین بین المللی” را با “نظام مبتنی بر دستور” جایگزین کنند. نمونه های بسیاری از این موجود بوده است و بیشتر رایج می‌شوند. این یک تمایل بسیار خطرناک است.

 

لاوروف در بخش آخر این گفت‌وگو نیز اظهار کرد که آمریکا نخواهد توانست از قطعنامه شورای امنیت تخطی کند و توافقی بین المللی را در هم بشکند اما “هنوز می توانند به شورای امنیت سازمان ملل آسیب بزنند”.

 

او علاوه بر این گفت: ما تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا شرکای آمریکایی مان را از این اقدامان نامعقول منصرف کنیم.

 

ادعای آمریکا برای برخورداری از حق به کارگیری مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها در حالی مطرح می‌شود که این کشور دو سال پیش به مشارکت در توافق هسته‌ای پایان داد و از آن خارج شد. استفاده از این مکانیسم تنها برای اعضای مشارکت‌کننده در برجام محفوظ است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.