علت پرمویی در زنان یا هیرسوتیسم، ژنتیک تا مصرف داروها

title

[ad_1]

 

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دکتر دکتر هیرسوتیسم یا پرمویی به رشد موی بیش از حد در زنان اشاره می‌کند. هیرسوتیسم باعث افزایش بیش از حد موهای تیره در بدن می‌شود.

مقدار موی بدن تا حد زیادی از طریق ژنتیک تعیین می‌شود. طیف گسترده‌ای از توزیع نرمال مو، ضخامت و رنگ به علت تفاوت در وراثت وجود دارد. با این حال، هیرسوتیسم یک بیماری پزشکی است. علت پرمویی در زنان می‌تواند ناشی از مقدار بیش از حد هورمون‌های مردانه به نام آندروژن‌ها، به ویژه تستوسترون، ایجاد شود. همچنین دیگر علت پرمویی در زنان می‌تواند به دلیل صفات خانوادگی و ژنتیکی باشد.

هیرسوتیسم یا پرمویی در زنان یعنی چه؟

هیرسوتیسم به موهای درشت یا رنگی اشاره دارد که روی صورت و بدن برخی از زنان رشد می‌کند. گاهی اوقات علت پرمویی در زنان با یک وضعیت پزشکی ارتباط دارد. اکثر خانم‌ها موهای صورت و بدن، ظریف و کمی دارند، اما گاهی اوقات مو می‌تواند ضخیم‌تر و قابل رؤیت باشد. حدود نیمی از علت پرمویی در زنان به دلیل سطح بالای هورمون‌های مردانه، در زنان است.
زنان معمولاً دارای سطح اندروژن پایین هستند، اما سطوح متفاوت هستند و سطوح بالاتر می‌توانند فولیکول‌های مو را بیش از حد تحریک کنند و منجر به رشد بیش از حد مو شود. تعاریف هیرسوتیسم متفاوت است اما تصور می‌شود که این وضعیت بین 5 تا 10 درصد در زنان وجود داشته باشد و شیوع آن با سن، به ویژه بعد از یائسگی افزایش می‌یابد.
علائم پرمویی در زنان
سطح بالای تستوسترون به این معنی است که برخی از زنان موهای بیشتری بر صورت و بدن دارند. یک زن با خفیف‌ترین نوع هیرسوتیسم ممکن است رشد قابل توجهی از موهای ضخیم یا موهایی در ناحیه لب بالا، چانه، ناحیه کمر و در اطراف نوک پستان یا شکم را مشاهده کند. هیرسوتیسم پیشرفته باعث ایجاد موهای ضخیم و تیره در پشت، شانه‌ها، سینه و شکم می‌شود. این حالت معمولاً در دوران بلوغ شروع می‌شود.
اگر هیرسوتیسم قبل یا بعد از بلوغ شروع شود، علت پرمویی در این موارد می‌تواند هورمونی باشد و فرد باید توسط یک متخصص زنان و زایمان ارزیابی شود. علاوه بر رویش مقدار بیش از حد مو، همچنین فرد ممکن است علائم دیگری مانند پوست روغنی، آکنه، ریزش مو شناخته شده به عنوان آلوپسی و صدای بم‌تر داشته باشد.
علت پرمویی در زنان
در هنگام بلوغ، تخمدان‌ها شروع به تولید ترکیبی از هورمون‌های جنسی زنانه و مردانه می‌کنند که موجب رشد مو در ناحیه زیر بغل و ناحیه تناسلی می‌شود. هیرسوتیسم می‌تواند، زمانی اتفاق بیفتد که ترکیب غلظت و مقدار هورمون جنسی مردانه (آندروژن) بیش از حد بالا باشد. علت پرمویی در زنان یا هیرسوتیسم را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:
سندرم تخمدان پلی کیستیک: این حالت شایع‌ترین علت پرمویی در زنان یا هیرسوتیسم بوده که ناشی از عدم وجود توازن در هورمون‌های جنسی است که می‌تواند منجر به دوره‌های نامنظم، چاقی، ناباروری و گاهی کیست‌های متعدد در تخمدان شود.سندرم کوشینگ: این حالت، زمانی اتفاق می‌افتد که بدن در معرض سطوح بالای هورمون کورتیزول قرار دارد. این حالت می‌تواند ناشی از فعالیت زیاد غده‌های آدرنال و ایجاد کورتیزول بیش از حد یا از مصرف داروهایی مانند پردنیزون در طول یک دوره طولانی باشد.هیپرپلازی مادرزادی آدرنال: این وضعیت ارثی توسط تولید غیرطبیعی هورمون‌های استروئیدی، از جمله کورتیزول و آندروژن، توسط غده فوق کلیه ایجاد می‌شود.تومورها: به ندرت، تومور در تخمدان‌ها و یا غده فوق کلیه می‌تواند علت پرمویی در زنان یا هییرسوتیسم باشد. مصرف داروها: مصرف بعضی از داروها می‌توانند علت پرمویی در زنان باشد.دلایل ناشناخته: گاهی اوقات، هیرسوتیسم بدون علت قابل شناسایی رخ می‌دهد.
 
عوامل خطر
چندین عامل می‌تواند بر احتمال ابتلا به هیرسوتیسم و علت پرمویی در زنان تأثیر بگذارد، از جمله:
سابقه خانوادگی: چندین بیماری که می‌توانند علت پرمویی در زنان باشند، عبارت‌اند از هیپرپلازی مادرزادی آدرنال و سندرم تخمدان پلی کیستیک که معمولاً ژنتیکی هستند.
نژاد: زنان مدیترانه، خاورمیانه و جنوب شرقی، بیشتر احتمال دارد که هیرسوتیسم بدون علت قابل شناسایی داشته باشند.
چاقی باعث افزایش تولید آندروژن می‌شود که یکی علت پرمویی در زنان است.
تشخیص پرمویی در زنان
یک پزشک متخصص زنان و زایمان، تاریخچه پزشکی بیمار و به خصوص چرخه قاعدگی را ارزیابی خواهد کرد. اگر بیمار دارای یک الگوی طبیعی و چرخه‌ای از دوره‌های قاعدگی باشد، هیرسوتیسم به احتمال زیاد ژنتیکی یا ارثی است. دوره‌های نامنظم همراه با موهای غیر معمول ممکن است یک مشکل جدی را نشان دهند. اگر قاعدگی نامنظم باشد، علت ممکن است سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد.
اگر اختلال هیرسوتیسم و ​​قاعدگی جدیداً به وجود آمده باشد و اگر زن دوره‌هایش را از دست ندهد، آزمایش‌هایی برای شرایط بالقوه جدی‌تر مانند تومور تخمدان، غده فوقانی یا غده هیپوفیز انجام می‌شود. در موارد هیرسوتیسم خفیف، نیازی به هیچ تست اضافی وجود ندارد. اگر تست بیشتری لازم باشد، آزمایش خون، کمک کننده خواهد بود. با اندازه گیری سطوح هورمون‌های تستوسترون و DHEA، این آزمایش‌ها می‌توانند برای نشانه‌های سندرم تخمدان پلی کیستیک، تومور تخمدان، تومورهای غده فوق کلیه یا تومورهایی که می‌توانند غده فوق کلیه را تحریک کنند، بررسی می‌شوند.
همچنین می‌توان کمبود هورمون غده فوق کلیه را تشخیص داد که می‌تواند باعث افزایش رشد غده فوق کلیه شود. هورمون پرولاکتین ممکن است برای بررسی علائم تومور در غده هیپوفیز اندازه گیری شود. سطح قند خون و کلسترول نیز در برخی اوقات مورد آزمایش قرار می‌گیرد. بسته به نتایج این آزمایشات، با بررسی عملکرد غده فوق کلیه و غده هیپوفیز، آزمون‌های هورمون اضافی برای پیدا کردن افزایش سطح آندروژن لازم می‌شود. گاهی اوقات ممکن است تصویربرداری رزونانس مغناطیسی مغز، CT اسکن غده آدرنال یا سونوگرافی از تخمدان‌ها نیز انجام شود.
درمان پرمویی در زنان
درمان هیرسوتیسم یا پرمویی در زنان، اغلب ترکیبی از درمان‌های اساسی است. روش‌های خود مراقبتی، درمان‌های حذف مو و مصرف دارو می‌تواند کمک کننده باشد.
داروها: داروهایی که برای هیرسوتیسم مصرف می‌شوند معمولاً به مدت ۶ ماه (عمر متوسط ​​یک فولیکول مو تا قبل از اینکه تفاوت قابل توجهی در رشد مو ایجاد شود) طول می‌کشد. داروها عبارت‌اند از:
قرص‌های ضد بارداری خوراکی: قرص‌های ضد بارداری یا سایر داروهای ضد بارداری هورمونی که حاوی استروژن و پروژسترون هستند، هیرسوتیسم را درمان می‌کنند. مصرف قرص‌های ضد بارداری خوراکی، یک روش معمول برای درمان پرمویی در زنانی است که نمی‌خواهند باردار شوند. عوارض جانبی احتمالی عبارت‌اند از سرگیجه، حالت تهوع، سردرد و ناراحتی معده.
ضد آندروژن ها: این نوع داروها از آندروژن‌ها به گیرنده‌های خود در بدن شما متصل می‌شوند. شایع‌ترین آنتی آندروژن برای درمان هیرسوتیسم اسپیرونولاکتون (آلدکتون) است. از آنجا که این داروها می‌توانند نقایص مادرزادی را ایجاد کنند، هنگام مصرف آنها باید از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده کنید.
 از بین بردن موهای زائد با استفاده از روش‌های معمول اصلاح: با روش‌هایی همچون اصلاح با تیغ، اپیلاسیون، کرم موضعی موبر یا لیزر، می‌توانید،موهای زائد در بدن و صورت خود را از بین ببرید. در لیزر درمانی پرتو نور بسیار متمرکز (لیزر) روی پوست شما منتقل می‌شود تا به فولیکول‌های مو آسیب برساند و از رشد بیشتر جلوگیری شود.
عوارض جانبی
هیرسوتیسم می‌تواند از نظر احساسی ترسناک باشد. برخی از زنان در مورد داشتن موهای ناخواسته بدن افسرده می‌شوند. همچنین، اگرچه هیرسوتیسم عوارض فیزیکی ایجاد نمی‌کند، علت اصلی آن می‌تواند ناشی از عدم تعادل هورمونی باشد. اگر هیرسوتیسم و دوره‌های نامنظم داشته باشید، یکی از احتمالات، سندرم تخمدان پلی کیستیک خواهد بود که می‌تواند باروری را دچار مشکل کند.
جلوگیری
هیرسوتیسم به طور کلی قابل پیشگیری نیست؛ اما کاهش وزن (اگر اضافه وزن دارید)، ممکن است به کاهش هیرسوتیسم کمک کند، به ویژه اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *