نصب تسلیحات لیزری روی هواپیماهای جنگنده آمریکا+عکس

نصب تسلیحات لیزری روی هواپیماهای جنگنده آمریکا+عکس

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیجیاتو، ژنرال هاوک کارلیسل از نیروی هوایی آمریکا در جریان سخنرانی اش پیرامون نسل پنجم جنگ ها در کنفرانس هوا و فضای انجمن نیروی هوایی که اوایل همین هفته برگزار گردید اظهار داشت: «باور دارم که به زودی می توانیم غلاف های انرژی هدایت شونده را روی جنگنده های خود نصب کنیم.»
نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در حال حاضر با شرکتی به نام General Atomics قرارداد بسته تا از سیستم 150 کیلو واتی آن به نام HELLADS در هواپیماهای خود استفاده نماید و این در حالی است که سیستم یاد شده، وارد مرحله تست زمینی شده است.

 

عبارت HELLADS از سر واژه های کلمه «High Energy Liquid Laser Area Defense System» به معنای سیستم لیزری مایع دفاع منطقه ای با انرژی بالا گرفته شده است.
نسل سوم نمونه اولیه ساخته شده از این سیستم ابعادی برابر با 1.3 در 0.4 در 0.5 متر دارد و به همین دلیل به اندازه کافی کوچک هست که بشود آن را روی یک هواپیمای بدون سرنشین Predator C UAV سوار کرد (دقیقا همان کاری که دارپا قصد دارد تا سال 2018 انجام دهد).
ناگفته نماند که این سیستم لیزری انرژی مورد نیازش را از باتری لیتیومی یونی خود تامین می کند.
براساس اظهار نظر دکتر دیوید شاور از دارپا:
هدف از اجرای پروژه HELLADS ساخت نوعی سیستم تسلیحات لیزری 150 کیلو واتی است که در حدود یک دهم لیزرهای فعلی با توان مشابه اندازه و وزن دارد و در نتیجه می توان برای دفاع در برابر تهدیدات زمینی آن را روی هواپیماهای تاکتیکی یکپارچه سازی نمود. ما قصد داریم وزن این سیستم را به کمتر از 5 کیلوگرم بابت هر کیلو وات و همچنین حجم سه متر مکعب برسانیم و انتظار می رود که این سیستم برد عملیاتی بیشتری در مقایسه با سیستم های زمینی داشته باشد.

 

نصب تسلیحات لیزری روی هواپیماهای جنگنده آمریکا+عکس

اما پیش از آنکه این سیستم وارد فاز عملیاتی شود باید مجموعه ای از آزمایشات میدانی برای اندازه گیری عملکرد آن در برابر خمپاره اندازها، راکت ها، هواپیماهای بدون سرنشین، موشک های شبیه سازی شده زمین به هوا و وسایل زمینی و هوایی را پشت سر بگذارد و این آزمایشات نیز قرار است که در پایگاه White Sands Missile Range واقع در نیو مکزیکو انجام شوند.
براساس اعلام سایت Ars Technica فرماندهان نیروی هوایی آمریکا در جریان این کنفرانس اعلام کردند که تا اواسط دهه 2030 میلادی، سیستم های لیزری ABC کمپانی لاکهید مارتین آماده خواهند شد و روی نسل ششم از جنگنده های آمریکا نصب می شوند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *