چشم در چشم با پلنگ مازندران/ روایت محیط بان سوادکوه از شکار تصویر پلنگ و فرزندانش (فیلم)

[ad_1]

پلنگ ایرانی در خطر است. این حیوان زیبا به دلایل متعددی از قبیل شکار بی‌رویه، کشتار و تغییرات اقلیمی رو به انقراض است.

 

عصر ایران؛ زینب رحیمی ــ‌ چند روزی است که فیلمی کوتاه از یک پلنگ ماده و سه فرزندش در فضای مجازی دست به دست می‌شود. علی اکبر ایمانی محیط‌بان منطقه شکارممنوع سوادکوه این فیلم را در تاریخ ۲۶ مهرماه ۹۹ گرفته‌است.

حوالی ساعت ۴ عصر محیط بان ایمانی و همکارش متوجه سرو صدای گله کل و بز می‌شوند، صدایی مربوط به مواقع ترس است. کمی بعد آن‌ها می‌بینند که گله کل و بز در حال فرارند. بعد از حدود یک ساعت دوربین‌کشی محیط‌بان ایمانی بالاخره تصویر پلنگ و سه توله آن را شکار می‌کند.

سه توله‌ای که پنج، شش ماهه به نظر می‌رسند. پلنگ مادر چشم در چشم محیط‌بان شده می‌خواهد مطمین شود که خطری او و فرزندانش را تهدید نمی‌کند. او بسیار هشیار است اما بچه‌ها سرخوشانه گرد مادر می‌چرخند. دنبال بازی هستند یا چشیدن از طعم بز وحشی داغ و تازه‌ای که مادر برای آنها شکار کرده.

محیط بان ایمانی بعد از ۱۵ سال خدمت در حوزه محیط زیست، توانسته چنین تصاویری را از طبیعت و حیات وحش ایران ضبط کند. او از این بابت خوشحال است و آن روز را بهترین روز زندگی خود می‌داند.

پلنگ‌ها در معرض خطر انقراضند. جمعیت این گونه شاخص، از ۵۰۰ تا ۸۰۰ نفر برآورد می‌شود. رقابت بین پلنگ‌ها یک عامل مهم در مرگ سالانه تعدادی از آن‌هاست. از سوی دیگر تعارض بین دامدار و پلنگ عامل مهمی است که بقای این گونه را در شرایط بحرانی قرار داده‌است. گاهی پلنگ‌ها به دلیل کمبود طعمه مجبور می‌شوند به دام‌ها حمله کنند و این آغاز نزاع انسان با پلنگ است.

 

بیشتر بدانید:

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *