۲۵ استان در وضعیت قرمز کرونا / ادامه بیماری در جهان تا زمانی نامعلوم

۲۵ استان در وضعیت قرمز کرونا / ادامه بیماری در جهان تا زمانی نامعلوم

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت،در یازدهمین نشست ارزیابی فرصت های بیماری کرونا که امروز یک شنبه در سالن پیامبر اعظم(ص) در محل وزارت کشور برگزار شد با تاکید بر اینکه عادی پنداری عامل اصلی اوج گیری دوباره کرونا در کشور بود؛گفت: در صورتی که پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک و فاصله گذاری فیزیکی به خوبی رعایت نشود؛ شاهد شیوع بیشتر این بیماری در کشور طی ماههای آتی خواهیم بود.

جهانپور با تاکید بر اینکه در موج اول کرونا به کشور از ۳۰ بهمن ماه که وجود این بیماری در کشور محرز شد؛ شاهد هماهنگی های خوب بین بخشی میان دستگاهها و مهم تر از همه همراهی و مساعدت مردم و مشارکت اجتماعی وسیع بودیم.

وی ادامه داد: البته مصادف شدن این ایام با تعطیلات عید نوروز و محدودیت های جاده ای و مسافرتی که در کشور اعمال شد؛ همگی دست به دست هم داد تا توفیق نسبی در مدیریت این بیماری در کشور حاصل شود. 

وی افزود: در همین ماههای فروردین و اردیبهشت با مدیریت خوبی که در کشور اتفاق افتاد به میانگین مرگ کمتر از ۵۰ نفر هم در روز رسیدیم.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با اظهار اینکه این وضعیت تا عید فطر تداوم یافت؛ گفت: با آغاز تعطیلات عید فطر و ۱۴ و ۱۵ خرداد ماه شاهد افزایش موج سفر ها و کاهش محدودیت ها در کشور بودیم و بدنبال آن بازگشایی مشاغل، صنوف و اماکن بدون رعایت مطلوب توصیه ها و پروتکل های بهداشتی، روندصعودی بیماری کرونا در کشور  را موجب شد.

جهانپور یادآور شد: بازگشایی ها و رفع محدودیت ها لاجرم و ناگزیر بود تا چرخ اقتصادی کشور هم به حرکت در بیاید.

وی اضافه کرد: اتفاق مهمی که بعد از بازگشایی افتاد، عادی پنداری کرونا در کشور بود و تصور غلطی این بیماری کنترل و مهار شده است.

جهان پور تصریح کرد: این عادی پنداری نتیجه اش را در سیر صعودی کرونا بدوا در استان های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، خوزستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان نشان داد و تعداد مبتلایان در این استان ها به طرز چشمگیری افزایش یافت.

جهان پور با اشاره به اینکه الان در میانه فصل دوم بیماری کرونا هستیم؛ گفت: ۲۵ استان کشور در وضعیت قرمز هستند و در بین این استان ها، وضعیت خراسان رضوی اکنون حادتر است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در بخش دیگری از صحبت هایش به پویش ملی “من ماسک می زنم” اشاره کرد و گفت: شروع این پویش از هفتم تیرماه با بیانات مقام معظم رهبری(مدظلع تعالی) بود که بعد از توصیه های رهبری، اشتیاق بالایی در جامعه در استفاده از ماسک ایجاد شد.

جهان پور با بیان اینکه طبق قرائن و شواهد پزشکی  بیماری کرونا در ایران و جهان تا زمان نامعلومی ادامه دارد؛ گفت: برای تداوم مبارزه با این بیماری البته نیازمند حفظ روحیه و انگیزه کادر پزشکی هستیم.

وی در این خصوص گفت:  در نظر داریم در شهریور ماه و پاییز که روزهای بزرگداشت پزشکان و داروسازان و متعاقبا پرستاران هست؛ مراسم و بزرگداشت برای این فعالان این عرصه در خلال پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت برگزار کنیم.

بر اساس گزارش روابط عمومی وزارت کشور، جهان پور در پایان گفت: تنها راهکار مبارزه با این بیماری رعایت پروتکل های بهداشتی و اقدامات حفاظتی نظیر استفاده از ماسک است که طبق استنادات علمی تا ۷۵ درصد احتمال ابتلا را کاهش می دهد و البته توفیق آن منوط به رعایت همگانی است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *